top of page

ד"ר אנה גלוחוב ממליצה: טיפול זוגי לאחר ניתוח ערמונית

עודכן: 7 באפר׳ 2019

הפרעות בתפקוד המיני הן תופעה נפוצה בקרב גברים שעברו טיפולים שונים לסרטן הערמונית. באופן מפתיע, הפרעות אלה אינן כוללות רק בעיות בזקפה - אלא הן מהוות שם כולל לספקטרום רחב של תופעות שיכולות להתפתח בשל הטיפולים.

טיפול בהפרעות בתפקוד המיני לאחר הניתוח מסייע בהתמודדות עם הבעיות השונות ואף עשוי להוות נקודת מפנה עבור בני הזוג ולשפר את חיי המין והזוגיות: כל הפרטים

הפרעות בתפקוד המיני הן מבין התופעות הנפוצות ביותר בקרב חולי סרטן הערמונית שעברו טיפול.

כ-85% מהמטופלים, ובייחוד אלה שעברו ניתוח, סובלים מהפרעות בתפקוד המיני. לאחר ניתוח ערמונית הבעיה הנפוצה ביותר המביאה לפניה לרופא היא הפרעות בזקפה. הזקפה היא תופעה חיצונית מכאנית, נראית לעין ונוחה להערכה. למרות זאת, זוהי אינה הבעיה היחידה שעלולה להתפתח לאחר ניתוח ערמונית. הפעולה הכירורגית יכולה להוביל לבעיות שונות במסגרת ספקטרום התפקוד המיני.

בקרב גברים, התפקוד המיני כולל רצף של פעולות מתמשכות שמערבות מערכות רבות, כמו מערכת כלי דם, מערכת העצבים, המערכת האנדוקרינית, תפקוד המוח והעמוד השדרה, המערכת ההורמונלית, נוירו -טרנסמיטורים ונוירו - מדיאטורים. המרכיבים במעגל התגובה המינית כוללים חשק מיני, תחושת עוררות מינית, אורגזמה ושפיכה, והיעדר כאב בזמן קיום יחסי המין.

בכל אחד ממרכיבי התגובה המינית שצוינו לעיל מעורבות כל המערכות שהוזכרו. אחרי ניתוח ערמונית יכולה להתפתח בעיה בכל שלב ושלב, ולא רק בשלב העוררות – הזקפה. הניתוח עלול להוביל לפגיעה בחשק המיני, בשפיכה, באורגזמה ולעיתים אף בתחושת העוררות המינית שיכולה להיות מלווה בכאב.

איך ניתן לאבחן הפרעות בתפקוד המיני בחולי סרטן הערמונית?

אבחון הפרעות בתפקוד המיני בחולים שעברו טיפול לסרטן הערמונית, מתבסס בעיקר על שיחה עם המטופל ודיווח של האחרון על התופעות מהן הוא סובל.

בנוסף, ניתן להיעזר בבדיקות דם שונות וכן גם בבדיקות מורכבות יותר, לרבות בדיקת אולטרה סאונד של איבר המין או בדיקת NPT . למרות זאת, לאחר פגישה עם רופא מנוסה בתחום רוב הבדיקות מיותרות. רופא מיומן יודע לשאול את השאלות הנדרשות לצורך קבלת תמונת מצב ברורה.

מהן דרכי הטיפול?

במקרים מסוימים נדרש טיפול לא רק בבעיות זקפה, אלא גם במרכיבים השונים של התגובה המינית. אסטרטגיית הטיפול נקבעת בהתייחס לבעיה המסוימת ולמרכיב בתגובה המינית שנפגע. הטיפול עשוי לכלול טיפול מיני זוגי (המשלב גם הדרכה), משימות לביצוע בבית, הכוונה, הקניית מידע וכמובן טיפולים תרופתיים שונים, הזרקות, טיפול בוואקום ודרכים נוספות המשמשות לפתרון בעיית הזקפה, במידה וקיימת. קיימים גם תרגילים שונים, כמו תרגילים התנהגותיים, פסיכולוגיים ואף תרגילי שרירים, המסייעים בפתרון בעיות בתפקוד המיני.

לעיתים גם דרושה התייחסות למצב הרפואי הכללי ואף מתן של טיפול תרופתי במקרה הצורך. רופא מומחה ברפואת משפחה ובסקסולוגיה יכול לשלב את מתן שני הטיפולים, הן למחלות הכרוניות והן לבעיות התפקוד המיני. האתגר העיקרי בטיפול הוא ניהול הטיפול התרופתי. תפירת החליפה הטיפולית למטופל היא עיקר הטיפול , והיא דורשת ידע רחב וניסיון רב בטיפול בהפרעות בתפקוד המיני לאחר סרטן הערמונית.

איך ניתן לנצל את ההזדמנות של טיפול מיני אחרי ניתוח לשם טיפול מיני זוגי והעצמת החוויה המינית של האישה?

לפעמים, במהלך השיחה עם הסקסולוג לאחר הניתוח מתברר כי הבעיה באחד או יותר מהמרכיבים במעגל התגובה המינית, הייתה קיימת גם לפני הניתוח ולא רק אצל הגבר.

במקרים מסוימים יכול להיות שגם האישה חווה ירידה בחשק המיני מסיבות שונות (בהן גם גיל), אורגזמה פחות עוצמתית או לא קיימת בכלל, או שהיא זקוקה לדברים מסוימים כדי להגיע לסיפוק מיני שלהם הגבר אינו מודע. הטיפול עשוי לספק מענה לבעיות מהם סובלים שני בני הזוג ולא רק הגבר. במקרים רבים, בעיות אלה היו קיימות עוד לפני הניתוח, והאחרון עשוי להוות נקודת מפנה עבור בני הזוג בדרך לשיפור חיי המין והזוגיות.

מי זאת ד"ר אנה גלוחוב?

ד"ר אנה גלוחוב MD, MSc, FECSM

מזה שנה וחצי מנהלת מרפאה ל " שיקום גברים אחרי ניתוח ערמונית " בבית חולים איכילוב.

מומחית ברפואת המשפחה מזה שנים רבות. ועד לפני מספר חודשים ניהלה מרפאה אזורית גדולה בקו"ח כללית.

ד"ר אנה עברה הכשרה ב - "מרפאה לבריאות הגבר" בבית חולים איכילוב בניהולו של פרופ' יוזה חן .ובמקביל לתהליך הכשרתה לקבלת תואר " מטפל מיני מוסמך" ב"מרפאה לטיפול מיני" בבית חולים איכילוב (בניהולה של ד"ר ליאורה אברמוב), ד"ר אנה גלוחוב למדה בחו"ל במסגרת לימודים של

ESSM – European Society of Sexual Medicine

ומשם הביאה את הרעיון להקים בארץ מרפאה לשיקום גברים אחרי ניתוח ערמונית ( דבר שקיים בחו"ל שנים רבות ).

בשנת 2018 עברה בחינה אירופאית לקבלת תואר מומחה ברפואת יחסי מין

Sexual Medicine .

מטעם ESSM.


62 צפיות0 תגובות

Comentários


bottom of page